Kunnanhallitus, kokous 22.6.2026

§ 108 Lausunnon antaminen Provincia Oy:n yhtiöjärjestyssuunnitelmasta hankintalain muutoksen johdosta

PADDno-2023-105

Aikaisempi käsittely

Valmistelija

Maija Sieppi, vs. hallintojohtaja, maija.sieppi@padasjoki.fi
Kati Yrttiaho, kunnanjohtaja, kati.yrttiaho@padasjoki.fi

Kuvaus

Hartolan kunnan kanssa on aloitettu neuvottelut mahdollisesta osakkaaksi tulosta. Osakassopimuksen mukaan yhtiön hallitus (Provincia) antaa hyväksynnän osakkeiden luovutukselle. Hallitus on tämän hyväksynnän antanut tämän viikon tiistaina 21.3. kokouksessaan ja valtuuttanut Provincia Oy:n toimitunjohtajan viestimään yhtiöjärjestyksen pykälän 7 mukaisesti mahdollisesta luovutuksesta nykyisille osakkaille. Luovutus tapahtuu Lahden kaupungin ja Hartolan kunnan välillä enintään 10 osakkeesta, mikäli neuvottelut Hartolan kanssa etenevät suotuisasti.

Osakkaita pyydetään ilmoittamaan mahdollisesta lunastusoikeuden käyttämisestä viimeistään 25.4.2023 mennessä.

 

Ehdotus

Esittelijä

Maija Sieppi, vs. hallintojohtaja, maija.sieppi@padasjoki.fi

Kunnanhallitus päättää, että Padasjoen kunta ei tule käyttämään lunastusoikeutta Provincia Oy:n osakkeiden osalta. 

Päätös

Ehdotus hyväksyttiin yksimielisesti.

Valmistelija

Jyri Mäntylä, jyri.mantyla@padasjoki.fi

Kuvaus

Padasjoen kunta omistaa yhden osakkeen Provincia Oy:stä, joka tuottaa taloushallinnon palveluja  kuntasektorille ja hyvinvointialueille.

Yhtiö on aiemmin kuulunut Lahden kaupungin konserniin. Lahti on kuitenkin myynyt osakkeita Hämeenlinnan kaupungille ja Kanta-Hämeen hyvinvointialueelle. Yhtiön omistajien kesken on solmittu osakassopimus, joka tulisi osakekauppojen jälkeen uusia. Alla olevassa, Lahden kaupungin laatimassa päätösvalmistelutekstistä selviävät osakassopimuksen muuttamiseen liittyvät yksityiskohdat:

"Lahden kaupungin kaupunginvaltuusto 2.10.2023 §92 on hyväksynyt järjestelyn, jossa Lahden kaupunki suunnitelmallisesti alentaa omistusosuuttaan Pronvincia Oy:ssä ja myy enintään 1700 osaketta yhtiön uusille omistaja-asiakkaille Hämeenlinnan kaupungille ja Kanta- Hämeen Hyvinvointialueelle. Lisäksi Lahti on kaupunginhallituksen päätöksellä 25.9.2023 §311 pienentänyt omistusosuuttaan myymällä 400 kpl osakkeita Päijät-Hämeen Hyvinvointialueelle. Toteutuessaan järjestelyt alentavat Lahden kaupungin omistusosuutta yhtiössä alle määräysvallan (50 %). Yhtiö noudattaa Lahti-konsernin konserniohjetta siihen saakka, kunnes Lahden kaupungin omistusosuus laskee alle määräysvallan.

Omistusjärjestelyjen seurauksena on tarpeellista päivittää yhtiön osakassopimus vastaamaan uutta omistusrakennetta. Osakassopimusta on päivitetty osakkaiden kanssa yhteisesti neuvottelemalla.

Osakassopimuksella osakkeenomistajat sopivat keskinäisistä suhteistaan ja yhtiön hallinnosta. Sopimus koskee sekä osakkaiden keskinäisiä että osakkaiden ja yhtiön välisiä suhteita.

Osakassopimuksella sovitaan esimerkiksi yhtiön hallinnosta, toimivallan käytöstä ja päätöksenteosta, osakkaiden rahoitusvastuusta, osakkeiden luovuttamisesta ja lunastamisesta, salassapidosta, sopimusrikkomusten seuraamuksista ja riidanratkaisumenettelyistä. Osakassopimuksen kirjauksin on tarkoitus turvata yhtiön hankintalain mukaista sidosyksikköasemaa.

Osakassopimuksella yhtiön osakkeenomistus rajataan niihin oikeushenkilöihin, joihin sovelletaan hankintalain hankintayksikköjä koskevia säännöksiä (L julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista 15 §), ja varmistetaan, että yhtiö toimii hankintayksiköiden valvonnassa ja harjoittaa pääosaa toiminnastaan niiden kanssa. Yhtiön omistuspohjan laajentuessa mahdollisten uusien osakkaiden tulee hyväksyä tämä päivitetty osakassopimus.

Osakassopimuksen kirjauksin yhtiöön muodostetaan osakkeenomistajista koostuva nimitystoimikunta. Nimitystoimikunta valmistelee yhtiökokoukselle hyväksyttäväksi hyvä hallintotapa -ohjeen ja yhtiön palkkiosäännön tilanteessa, jossa Lahden kaupunki ei enää ole yhtiön enemmistöomistaja.

Osakassopimuksessa sovitaan hallitusjäsenten lukumäärästä ja jäsenten nimeämisestä. Yhtiön hallitus koostuu kuudesta jäsenestä. Lahden kaupunki nimeää hallitukseen kolme jäsentä, Päijät-Hämeen hyvinvointialue yhden, Hollolan kunta yhden ja pienosakkaat yhdessä yhden. Jos Kanta-Hämeen hyvinvointialueen osakeomistus nousee vähintään 10%:iin, myös sillä on oikeus nimetä yksi hallituksen jäsen. Tällöin hallituksen jäsenten kokonaismäärä nousee seitsemään.

Osakassopimuksessa on sovittu niistä merkittävistä asioista, jotka vaativat omistajien kannanottoa osakaskokouksessa ja yhtiökokouksessa. Yhtiön hallituksen tulee tuoda yhtiökokoukseen päätettäväksi seuraavat asiat

• tytäryhteisön perustaminen,

• toiminnan muuttaminen siten, että Yhtiö voi menettää hankintalainsäädännön mukaisen sidosyksikköasemansa suhteessa Osakkaisiin,

• Yhtiön toiminnan ja talouden kannalta merkittävä toiminnan laajentaminen, supistaminen tai muuttaminen

• muu Yhtiön toimintaedellytyksiin tai palvelukykyyn olennaisesti vaikuttava tai tavanomaisesta poikkeava toiminta.

Osakkaat hyväksyvät päivitetyn osakassopimuksen omissa päätöksentekoelimissään ja yhtiö hallituksessa. Tavoitteena on, että päivitetty osakassopimus on allekirjoitettu vuoden 2023 loppuun mennessä."

Päivitetty osakassopimus on päätösesityksen liitteenä.

Ehdotus

Esittelijä

Juha Rehula, Kunnanjohtaja, juha.rehula@padasjoki.fi

Kunnanhallitus hyväksyy päivitetyn osakassopimuksen.

Päätös

Hyväksyttiin.

Valmistelija

  • Susanna Hietala, susanna.hietala@padasjoki.fi

Kuvaus

Provincian osakaskokous 26.1.2026 on päättänyt teettää kyselyn Provincian osakkaille tulevaan hankintalakimuutokseen liittyen. Kyselyn valmisteluvastuu annettiin yhtiön johdolle.

Yhtiö on 2.3.2026 toimittanut osakkaille ehdotuksen hankintalain muutokseen liittyvästä yhtiöjärjestelysuunnitelmasta. Yhtiö pyytää jokaista Provincian Oy:n osakasta ilmoittamaan oma kantansa viimeistään 2 viikkoa siitä hetkestä, kun eduskunta on hyväksynyt uuden hankintalain.

Yhtiö ilmoittaa myös, että mikäli uusi hankintalaki tulee voimaan esitetyssä muodossa, tulee Provincia Oy:n irtisanoa niiden omistaja-asiakkaiden palvelusopimukset siirtymäajan loppuun mennessä (30.6.2027), joiden omistusosuus ei täytä 10 %:n minimivaadetta.

Päätösehdotus

Esittelijä

  • Juha Rehula, Kunnanjohtaja, juha.rehula@padasjoki.fi

Kunnanhallitus päättää antaa liitteen mukaisen lausunnon Provincian Oy:n yhtiöjärjestelysuunnitelmasta hankintalain muutokseen liittyen.