Kunnanhallitus, kokous 16.6.2025

§ 131 Padasjoen Asuntotalot Oy:n pääomalainan velkakirja

PADDno-2024-202

Aikaisempi käsittely

Valmistelija

Jyri Mäntylä, jyri.mantyla@padasjoki.fi

Kuvaus

Padasjoen Asuntotalot Oy on pyytänyt kunnalta 100 000 euron lainaa odottamattomien korjauskustannusten kattamiseksi. Kirje on esityslistan liitteenä. Padasjoen Asuntotalot Oy on kunnan kokonaisuudessaan omistama yhtiö.

Ehdotus

Esittelijä

Juha Rehula, Kunnanjohtaja, juha.rehula@padasjoki.fi

Kunnanhallitus esittää valtuustolle, että se päättää muuttaa v. 2025 talousarviota siten, että Padasjoen Asuntotalot Oy:lle myönnetään esityksen mukaisesti lainaa 100 000 euroa. Määräraha lisätään talousarvion kohtaan "Antolainojen lisäys" ja sitä koskevasta velkakirjasta ja tarkemmista ehdoista päättää kunnanhallitus. Lainalle ei vaadita vakuutta, koska kyseessä on kunnan kokonaisuudessaan omistama yhtiö. 

Päätös

Ari Rantanen poistui kokouksesta ennen asian käsittelyn ja päätöksenteon esteellisenä (yhteisöjäävi) ajaksi klo 15.09-15.13.

Hyväksyttiin.

Valmistelija

Jyri Mäntylä, jyri.mantyla@padasjoki.fi

Kuvaus

Tarkastamaton lyhennysote kunnanhallituksen pöytäkirjasta 12.5.2025 83 §:

"Padasjoen Asuntotalot Oy on pyytänyt kunnalta 100 000 euron lainaa odottamattomien korjauskustannusten kattamiseksi. Kirje on esityslistan liitteenä. Padasjoen Asuntotalot Oy on kunnan kokonaisuudessaan omistama yhtiö.

Päätösehdotus:

Kunnanhallitus esittää valtuustolle, että se päättää muuttaa v. 2025 talousarviota siten, että Padasjoen Asuntotalot Oy:lle myönnetään esityksen mukaisesti lainaa 100 000 euroa. Määräraha lisätään talousarvion kohtaan "Antolainojen lisäys" ja sitä koskevasta velkakirjasta ja tarkemmista ehdoista päättää kunnanhallitus. Lainalle ei vaadita vakuutta, koska kyseessä on kunnan kokonaisuudessaan omistama yhtiö.

Päätös:

Ari Rantanen poistui kokouksesta ennen asian käsittelyn ja päätöksenteon esteellisenä (yhteisöjäävi) ajaksi klo 15.09-15.13. Hyväksyttiin."

Ehdotus

Valtuusto päättää muuttaa v. 2025 talousarviota siten, että Padasjoen Asuntotalot Oy:lle myönnetään esityksen mukaisesti lainaa 100 000 euroa. Määräraha lisätään talousarvion kohtaan "Antolainojen lisäys" ja sitä koskevasta velkakirjasta ja tarkemmista ehdoista päättää kunnanhallitus. Lainalle ei vaadita vakuutta, koska kyseessä on kunnan kokonaisuudessaan omistama yhtiö.

Päätös

Simo Gran poistui kokouksesta ajaksi klo 18.48 - 18.50 esteellisenä (palvelussuhdejäävi).

Koska esityslistan pykälät 19 ja 23-27 perustuivat kunnanhallituksen 12.5.2025 tarkastamattomaan pöytäkirjaan, puheenjohtaja tiedusteli hallituksen puheenjohtajalta Heikki Toivoselta ja pöytäkirjan tarkastajilta Anne Lepistöltä ja Mikko Korkeelalta, vastaako esityslistan teksti kokouksen kulkua. Puheenjohtaja ja pöytäkirjantarkastajat vahvistivat, että teksti vastaa kokouksen kulkua. Valtuusto merkitsi ilmoituksen tietoon saatetuksi.

Hyväksyttiin.

Suvi Ahola poistui kokouksesta klo 18.50 asian käsittelyn jälkeen.

Valmistelija

  • Jyri Mäntylä, jyri.mantyla@padasjoki.fi
  • Moona Leinonen, moona.leinonen@padasjoki.fi

Kuvaus

Padasjoen kunnanvaltuusto hyväksyi 19.5.2025 Padasjoen Asuntotalot Oy:lle myönnettävän 100 000 euron lainan.

Kunnanhallitus päättää lainan velkakirjasta ja tarkemmista ehdoista.

 

Pääomalaina:

Pääomalaina on osakeyhtiön ja osuuskunnan rahoituksessa käytettävä instrumentti, jolla on sekä oman että vieraan pääoman kaltaisia ominaisuuksia. Pääomalainaa voidaan käyttää esimerkiksi yhtiön vakavaraisuuden parantamiseen tai tarvittavan rahoituksen järjestämiseen.

Pääomalaina on yhtiöoikeudellisen sääntelyn mukaan niin sanottu takasijainen laina. Tämä tarkoittaa sitä, että lainan pääoma ja korko saadaan maksaa yhtiön selvitystilassa ja konkurssissa vain kaikkia muita velkoja huonommalla etuoikeudella.

Pääomalainaa voidaan lyhentää ja korkoa maksaa vain siltä osin kuin yhtiön vapaan oman pääoman ja kaikkien pääomalainojen määrä maksuhetkellä ylittää viimeksi päättyneeltä tilikaudelta vahvistettavan tai sitä uudempaan tilinpäätökseen sisältyvän taseen mukaisen tappion määrän. Jos pääomalainalle tulevaa korkoa ei voida maksaa, korko siirtyy maksettavaksi ensimmäisen sellaisen tilinpäätöksen perusteella, jonka mukaan maksuedellytykset täyttyvät.

Yhtiö tai sen tytäryhteisö ei saa antaa vakuutta pääomalainan pääoman tai koron maksamisesta.

Pääomalainasta on sovittava kirjallisesti.

Pääomalainat tulee merkitä taseeseen erillisenä eränä.

 

Velkakirja:

Tämän esityslistan liitteenä on Padasjoen Asuntotalot Oy:n pääomalainan velkakirja.

Päätösehdotus

Esittelijä

  • Juha Rehula, Kunnanjohtaja, juha.rehula@padasjoki.fi

Kunnanhallitus:

  1. Hyväksyy liitteenä olevan Padasjoen Asuntotalot Oy:n pääomalainan velkakirjan
  2. Valtuuttaa kunnanjohtajan tekemään tarvittavia pieniä teknisiä muutoksia velkakirjaan sekä allekirjoittamaan velkakirjan

Tiedoksi

Padasjoen Asuntotalot Oy, taloussihteeri