§ 9 Vuosijuhlan 2025 järjestäminen

Lataa 

PADDno-2022-155

Päätöspäivämäärä

8.5.2025

Päätöksen tekijä

Kunnanjohtaja

Päätöksen peruste

Hallintosääntö

Vuoden 2025 talousarvio

Kuvaus

Padasjoen kunnassa on perinne lähtökohtaisesti kerran neljässä vuodessa järjestettävästä henkilöstöjuhlasta. Tilaisuuteen kutsutaan ja osallistuvat kunnanvaltuuston varsinaiset jäsenet sekä kunnan koko henkilöstö. Osallistujien määrä on enimmillään 125 henkilöä. Tilaisuudessa jaetaan Tasavallan Presidentin Itsenäisyyspäivänä 6.12.2024 myöntämät arvomerkit sek Kuntaliiton ansimerkit 20, 30 tai 40 vuoden toiminnasta kunnan palveluksessa.

Tilaisuuden järjestämiseksi on tehty juhlapaikasta ja tarjoilusta tarjouspyyntö kolmelle tunnetulle toimijalle. Sibeliustalo Lahdessa, Wanha Walimo Lahdessa ja Aulanko Hämeenlinnassa saivat tarjouspyynnön, jossa pyydettiin tarjousta kokonaisuudesta tilojen, ruokailun ja illan ohjelman osalta. Kaikki kolme jättivät tarjouksen.

Tarjousten vertailussa ruokailujen vertailukelpoinen hinta on kaikilla tarjoajilla jokseenkin sama. Juhlaillallisen lisäksi tulevat alkumalja ja ruokajuomat. Tarjouksien erottavimpana tekijänä ovat tilojen vuokra sekä ohjelmamme edellyttämän tekniikan kokonaisuus sekä ostetun ohjelman liittyminen vuosijuhlan kokonaisuuteen. Päätöksen perusteena on kokonaisedullisin tarjous mahdollistamaan onnistuneen tilaisuuden järjestäminen

Lähtökohtaisesti kerran neljässä vuodessa järjestettävän Vuosijuhlan järjestämiseen on talousarviossa vuodelle 2025 kohdennettu 15 000 € määräraha, joka tulee riittämään, kun huomioidaan juhlan kokonaiskustannukset kuljetuksineen Padasjoelta Lahteen ja takaisin.

Päätös

Tarjouskilpailun perusteella päätän valita Wanha Walimon vuosijuhlamme järjestämispaikaksi. Buffet -ruokailun hinta on 68 €/henkilö, johon lisätään ruokajuomat, tilavuokra ja järjestyksen valvonta 1000 € ja ohjelman osuus 2900 €.

Allekirjoitus

Juha Rehula, kunnanjohtaja

Organisaatiotieto

Padasjoen kunta