Valmistelija
Juha Rehula, Kunnanjohtaja, juha.rehula@padasjoki.fi
Kuvaus
Kunnanhallitus on kokouksesaan 6.10.2025 § 188 päättänyt omistajaohjauksina linjauksinaan Padasjoen Energia Oy. hallituksen tekemistä esityksistä seuraavaa:
"1. Padasjoen Energia Oy.n on esittämillään perusteluilla mahdollisuus alentaa lämpösopimusasiakkaan hintaa energiamaksuosuuden osalta. Tätä kautta saadaan korjattua ja parannettua perusmaksun ja energiamaksun suhdetta ainakin lähemmäs tilannetta, jossa perusmaksuilla kerätyillä varoilla on edellytykset varautua nykytilannetta paremmin tuleviin investointeihin. Kunnanhallituksen kannanotto on periaatteellinen kannattaen tehtyä esitystä.
2. Mahdollinen velkakirjaan tehtävä tai muu muutos edellyttää neuvottelua omistajan kanssa. Kunnanhallitus toteaa Padasjoen Energia Oy.n esitykseen liittyvistä muutoksista sen, että tarvittaessa esitys muutoksista asiakirjoihin edellyttää ja viedään Padasjoen kunnanvaltuuston päätettäväksi.
3. Padasjoen Energia Oy.ltä edellytetyt taloudelliset ja toiminnalliset suunnitelmat tuleville vuosille aina vuoteen 2037 saakka ovat omistajan käytettävissä olemassa olevilla tiedoilla ja perusteluilla oletuksilla, jotka antavat parhaan mahdollisen kuvan yhtiön tilanteesta ja tulevaisuuden mahdollisuuksista niin toiminnallisesti kuin taloudellisestikin.
Muutokset Padasjoen Energian ja kunnan välisiin taloudellisiin ja muihin kunnanvaltuuston päättämiin omistajaohjaukseen liittyviin toimiin edellyttää neuvotteluja Padasjoen Energia Oy.n ja kunnan välillä. Lähtökohtaisesti kunta on valmis yhtiön taloudellisen tilanteen niin salliessa siihen, että laina tai SVOP –pääomaa maksetaan laadittuja sopimuksia aikaisemmin takaisin.
Kunnanvaltuusto on päättänyt kokouksessaan 20.5.2024 §23 ”Kunnalla ei ole Padasjoen Energia Oy.lle sijoittamalleen pääomalle tuotto-odotuksia vuosina 2024 ja 2025. Jatkon osalta linjaukset tehdään vuoden 2026 talousarvion hyväksymisen yhteydessä.
Mahdollisen sijoitetun pääoman tuoton maksaminen on periaatteellinen asia, jossa pitää ottaa huomioon niin omistajan tahtotila kuin yhtiön taloudellinen tilanne. Saatujen selvitysten pohjalta kunnanhallitus toteaa, että Padasjoen Energia Oy.n tulee varautua vuoden 2026 loppuun mennessä maksamaan kunnan yhtiölle vapaan oman pääoman rahastoon sijoittamalle pääomalle (746 000 €) 2 % määräinen vuosittainen tuotto."
Padasjoen Energia Oy.n hallituksen puheenjohtaja Mika Lampola ja hallituksen jäsen Pirkka Ahola ovat pitäneet kunnanjohtajan kanssa neuvottelun Padasjoen Energian Oy.n ja Padasjoen kunnan välisen velkakirjan ehtojen täsmentämisestä 4.11.2025. Neuvottelun tuloksena oleva velkakirjaluonnos on neuvottelun tulos. Keskeisimpänä asia oli täsmentää velan määrän tulkintaa ja takaisinmaksu ohjelman aikataulua. Velkakirjaluonnos on esityslistan liitteenä.
Padasjoen Energia Oy.n johdon kanssa käydyssä neuvottelussa oli mukana myös yhtiön mahdollinen osingon jakaminen vuonna 2026. Neuvottelun jälkeen tapahtunut Padasjoen kunnanvaltuuston vuoden 2026 hyväksymä kunnan talousarvio sisältää 10 000 € määräisen osingon maksamisen. Osinko maksetaan vuoden 2025 tuloksesta.
Ehdotus
Esittelijä
Juha Rehula, Kunnanjohtaja, juha.rehula@padasjoki.fi
Kunnanhallitus päättää esittää kunnanvaltuustolle, että kunnanvaltuusto hyväksyy Padasjoen Energia Oy.n ja Padasjoen kunnan välisen velkakirjan esityslistan liitteen mukaisena.
Kunnanhallitus edellyttää omistajaohjauksellisena toimenpiteenään Padasjoen Energia Oy.ltä, pohjautuen Padasjoen kunnanvaltuuston talousarviopäätöksessään hyväksymään 10 000 € osingon maksamisen omistajalleen, että Padasjoen Enegia Oy varautuu tilinpäätöksessään vuodelta 2025 osingon maksuun vuonna 2026.