Kunnanhallitus, kokous 30.3.2026

Pöytäkirja on tarkastettu

§ 43 Otto-oikeusasiat

Valmistelija

  • Susanna Hietala, susanna.hietala@padasjoki.fi

Kuvaus

Kunnanhallitus, kunnanhallituksen puheenjohtaja tai kunnanjohtaja voivat ottaa kunnanhallituksen käsiteltäväksi asian, joka on hallintosäännöllä siirretty kunnanhallituksen alaisen viranomaisen tai kunnanhallituksen jaoston toimivaltaan ja jossa asianomainen viranomainen on tehnyt päätöksen. Otto-oikeudesta säädetään kuntalain 92 §:ssä.

Asia on otettava kunnanhallituksen käsiteltäväksi sen ajan kuluessa, jossa 134 §:ssä tarkoitettu oikaisuvaatimus päätöksestä on tehtävä.

Kunnanhallituksen käsiteltäväksi ei kuitenkaan saa ottaa:

1) lain tai asetuksen mukaisia lupa-, ilmoitus-, valvonta- tai toimitusmenettelyä koskevia asioita;

2) yksilöön kohdistuvia opetustoimen, terveydenhuollon tai sosiaalitoimen asioita;

3) 51 §:ssä tarkoitetulle kuntien yhteiselle toimielimelle siirrettyjä asioita, jos asianomaiset kunnat niin sopivat.

Toimielinten pöytäkirjat:

Sivistyslautakunta 11.3.2026

Tekninen lautakinta 17.3.2026 

Viranhaltijapäätökset, joihin otto-oikeutta voidaan käyttää:  

Hallintojohtaja
Yleinen:
§ 2 Paikallinen sopimus JHL, 19.03.2026

Kunnanjohtaja
§ 4 Yhteisöavustukset 2026, 10.03.2026

Tekninenjohtaja
Hankinta:
§ 14 Leikkipuistojen välinehankinta, 10.03.2026
§ 15 Vesijettilaiturien hankinta satamaan, 10.03.2026
§ 16 Sataman varaston hankinta, 10.03.2026
§ 18 Visapuiston rakennusten ilmanvaihdon puhdistus ja huoltotyö, 16.03.2026
§ 19 Siivoustoimen laitehankinta pesutorni, 17.03.2026
Henkilöstö:
§ 13 Siistijän toimen määräaikaisuuden muuttaminen vakituiseksi työsuhteeksi, 09.03.2026
§ 17 Kiinteistönhoitajan määräaikaisuuden jatkaminen, 12.03.2026

Tietohallintopäällikkö
Hankinta:
§ 3 Lähiverkon ja aktiivilaitteiden ylläpitosopimus, 18.03.2026
§ 4 Lukion laitehankinnat 2026, 20.03.2026

Varhaiskasvatusjohtaja
Henkilöstö:
§ 6 Määräaikainen varhaiskasvatuksen lastenhoitaja, 09.03.2026
§ 7 Määräaikainen varhaiskasvatuksen lastenhoitaja, 10.03.2026

Ehdotus

Esittelijä

  • Juha Rehula, Kunnanjohtaja, juha.rehula@padasjoki.fi

Kunnanhallitus päättää:

1.      merkitä edellä mainitut asiakirjat tiedoksi ja

2.      toteaa ettei edellä lueteltuihin pöytäkirjoihin sisältyvissä päätöksissä tarkoitettuja asioita ole aihetta ottaa kunnanhallituksen käsiteltäviksi ja

3.      tyytyy muiden viranomaisten päätöksiin.

 

 

Päätös

Mira Vilkman esitti, että kunnanhallitus käyttäisi otto-oikeutta sivistyslautakunnan 11.3.2026 pidetyn kokouksen päätökseen § 18. Heikki Toivonen kannatti esitystä.

Puheenjohtaja esitti, että asiasta toimitetaan käsiäänestys siten, että Vilkmanin esitystä kannattavat äänestävät "JAA" ja pohjaesitystä kannattavat "EI". Esitys hyväksyttiin yksimielisesti.

Toimitetussa äänestyksessä JAA-ääniä annettiin 3 (Vilkman, Toivonen ja Koskimäki) ja EI-ääniä 3 (Luukko, Nieminen ja Ahola). Lisäksi todettiin 1 poissa (Salonen). Äänet jakautuivat 3–3, jolloin puheenjohtajan ääni ratkaisi asian.

Kunnanhallitus päätti puheenjohtajan äänen ratkaistessa käyttää otto-oikeutta ja ottaa sivistyslautakunnan 11.3.2026 kokouksen § 18:n kunnanhallituksen käsiteltäväksi.

Muut esityslistalla mainitut asiakirjat merkittiin tiedoksi. Todettiin, ettei niissä oleviin päätöksiin sisältyvien asioiden osalta ole aihetta käyttää otto-oikeutta, ja kunnanhallitus tyytyy muiden viranomaisten päätöksiin näiden asioiden osalta.