Kunnanhallitus, kokous 1.9.2025
Pöytäkirja on tarkastettu
Valmistelija
-
Jyri Mäntylä, jyri.mantyla@padasjoki.fi
-
Moona Leinonen, moona.leinonen@padasjoki.fi
Kuvaus
Hallintosäännön ja konserniohjeen mukaan kunnanhallitus nimeää ehdokkaat konserniyhtiöiden hallitusten jäseniksi. Kunnanhallituksen tulisi nimetä seuraavaa Padasjoen Asuntotalot Oy:n yhtiökokousta varten jäsenet yhtiön hallitukseen. Hallituksessa on v. 2024 ollut viisi jäsentä.
Yhtiöllä on hallitus, johon kuuluu viisi varsinaista jäsentä ja kaksi varajäsentä. Hallitus valitsee keskuudestaan puheenjohtajan sekä varapuheenjohtajan. Kokouksen osanottajille toimitetaan yhtiöjärjestys oheismateriaalina. Yhtiökokousedustajana toimii Henni Koskimäki.
Ehdotus
Esittelijä
-
Juha Rehula, Kunnanjohtaja, juha.rehula@padasjoki.fi
Kunnanhallitus nimeää viisi varsinaista ja kaksi varajäsentä ehdokkaaksi Padasjoen Asuntotalot Oy:n hallitukseen ja nimeää yhden varsinaisista jäsenistä puheenjohtajaksi ja yhden varapuheenjohtajaksi sekä antaa tarvittaessa muut ohjeet kuntaa yhtiökokouksessa edustavalle yhtiökokousedustajalle.
Päätös
Hallitukseen esitetään valittavaksi Jukka Kontra, Pirkko Kauren, Pasi Ahola, Toni Ikonen ja Nina Nieminen sekä varajäseniksi Paavo Malaste ja Janne Luukko. Puheenjohtajaksi esitetään Jukka Kontraa ja varapuheenjohtajaksi Toni Ikosta.
Tiedoksi
isännöitsijä, valitut, yhtiökokousedustaja
Muutoksenhaku
OIKAISUVAATIMUSOHJEET
Tähän päätökseen tyytymätön voi tehdä kirjallisen oikaisuvaatimuksen. Päätökseen ei saa hakea muutosta valittamalla tuomioistuimeen.
Oikaisuvaatimusoikeus
Oikaisuvaatimuksen saa tehdä:
- se, johon päätös on kohdistettu tai jonka oikeuteen, velvollisuuteen tai etuun päätös välittömästi vaikuttaa (asianosainen), sekä
- kunnan jäsen.
Oikaisuvaatimusaika
Oikaisuvaatimus on tehtävä 14 päivän kuluessa päätöksen tiedoksisaannista.
- Oikaisuvaatimus on toimitettava Padasjoen kunnan kirjaamoon määräajan viimeisenä päivänä ennen kirjaamon aukioloajan päättymistä.
- Asianosaisen katsotaan saaneen päätöksestä tiedon, jollei muuta näytetä, seitsemän päivän kuluttua kirjeen lähettämisestä. Käytettäessä tavallista sähköistä tiedoksiantoa asianosaisen katsotaan saaneen päätöksestä tiedon, jollei muuta näytetä, kolmantena päivänä viestin lähettämisestä.
- Kunnan jäsenen katsotaan saaneen päätöksestä tiedon seitsemän päivän kuluttua siitä, kun pöytäkirja on nähtävänä yleisessä tietoverkossa.
- Tiedoksisaantipäivää ei lueta oikaisuvaatimusaikaan. Jos oikaisuvaatimusajan viimeinen päivä on pyhäpäivä, itsenäisyyspäivä, vapunpäivä, joulu- tai juhannusaatto tai arkilauantai, saa oikaisuvaatimuksen tehdä ensimmäisenä arkipäivänä sen jälkeen.
Oikaisuvaatimusviranomainen
Viranomainen, jolle oikaisuvaatimus tehdään, on Padasjoen kunnanhallitus
Kirjaamon yhteystiedot: kirjaamo@padasjoki.fi
Postiosoite: Pl 35 17501 Padasjoki
Käyntisoite: Kellosalmentie 20
Faksinumero: 03-551 3345
Puhelinnumero: +358 44 595 9902
Kirjaamon aukioloaika on maanantaista perjantaihin klo 9.00 -15.00.
Oikaisuvaatimuksen muoto ja sisältö
Oikaisuvaatimus on tehtävä kirjallisesti. Myös sähköinen asiakirja täyttää vaatimuksen kirjallisesta muodosta.
Oikaisuvaatimuksessa on ilmoitettava:
- päätös, johon haetaan oikaisua
- miten päätöstä halutaan oikaistavaksi
- millä perusteella oikaisua vaaditaan.
Oikaisuvaatimuksessa on lisäksi ilmoitettava tekijän nimi, kotikunta, postiosoite ja puhelinnumero.
Jos oikaisuvaatimuspäätös voidaan antaa tiedoksi sähköisenä viestinä, yhteystietona pyydetään ilmoittamaan myös sähköpostiosoite.
Pöytäkirja
Päätöstä koskevia pöytäkirjan otteita ja liitteitä voi pyytää Padasjoen kunnan kirjaamosta.
Kirjaamon yhteystiedot: kirjaamo@padasjoki.fi
Postiosoite: Pl 35 17501 Padasjoki
Postiosoite: Kellosalmentie 20
Faksinumero: 03-551 3345
Puhelinnumero: +358 44 595 9902
Kirjaamon aukioloaika on maanantaista perjantaihin klo 9.00 -15.00